Cumhurbaşkanı Gül: Yerel seçim süreci yıpratıcı geçti
 TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Ankara'da toplandı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Toplantının onur konuğu CumhurbaşkanıAbdullah Gül konuşmasında işadamlarına yönelik "Türkiye'nin enerjisini boşa harcamamak gerekir. Seçim döneminin ne kadar sert olduğunu gördük. İstikrar ve güven ortamı büyümeyi gerçekleştirir. Mahalli seçimlere büyük katılım olduğunu gördük. " diye konuştu

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının satırbaşları;

TÜSİAD'ın yüksek istişare toplantısı vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Esas çatı kuruluşunuz TOBB başta olmak üzere bütün iş alemlerini özellikle yurt dışı gezilerimde hep davet ediyorum. Bir çok iş forumlarında bir araya gelinmesini destekliyorum. Şu bir gerçek ki Türkiye'nin kalkınması Türk ekonomisinin ana motoru artık sizlersiniz, özel sektördür. 1980'den sonra başlayan köklü değişikliklerle bunu başardık. 2000'lere kadar çok büyük sıkıntılar çekildi. Büyük krizler yaşandı. Zaman zaman demokrasi dışı sıkıntılarla karşılaştıysak da, trend bugün daima özel sektörü öne çıkaran Türkiye'de demokrasiyi güçlendiren bir şekilde devam etmiştir. Bundan sonra da böyle olacaktır. 

"BANKACILIK SEKTÖRÜNÜ YENİDEN YAPILANDIRDIK"

Geçmişi tecrübeleriyle en iyi bilen siz işadamlarısınız. işadamları eli taşın altında olan insanlardır. Ay sonu geldiğinde maaş ödeyeceksiniz, kira ödeyeceksiniz. Hazineden devletten ödenmeyecek bunlar. Sıkıntıları da başarıları da en iyi siz bilirsiniz. Yüksek enflasyonlu yüksek faizli dönemlerinde bir gecede insanların zenginleşip fakirleştiği günleri yaşadınız. Onun için bugün bir çok konuda daha hassas davranıyorsunuz. Bu tip acı deneyimler bir daha Türkiye'nin önüne gelmesin diye uğraşıyorsunuz. Bir çok krizlerden de Türkiye dersini alarak yoluna devam etti. Başta 2001 olmak üzere tarihimizin en acı krizlerini yaşadık. Milli gelirimizin yüzde 25'ini kaybettik. Aldığımız derslerle finans bankacılık ve kamu sektörünü yeniden yapılandırdık. Reformlarla Türkiye'yi yeniledik. 30 yıldan sonra Türkiye'de enflasyon tek rakamlı seviyelere indi. 

"GELDİĞİMİZ NOKTANIN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ"

Bunun içindir ki, yüksek faizlerden neredeyse gerçek reel faizlerin negatife geçtiği dönemlere yaklaştık. İstihdamda Avrupa ile mukayese ettiğimizde çok iyi durumlara geldik. Bunlar köklü reformlarla gerçekleşti. Neticede Türkiye içerden dışardan gelecek bütün şoklara da hazır hale geldi. 2009 krizinde en az zararla çıkan ülke haline geldik. Bunları hafızamızdan atamayız. Şirketlerinizin bilançolarını yaparken kar mı zarar mı ediyorsunuz bilemez haldeydiniz. Yurt dışından gelen yatırımlar "kazandık mı kaybettik mi" derken 50 milyon dolar getirmiş sermayesi 40 milyon dolara inmişti. Böyle bir ülkeden bugün geldiğimiz noktanın kıymetini bilmeliyiz. Daha ileriye nasıl taşırız bunu konuşmalıyız. İşte bu istişare toplantılarında yapılacak değerlendirmeler bütün yöneticiler tarafından ciddi bir şekilde değerlendirilecektir. 

"DEVLET SİSTEMİ İÇİNDE AYRI OLUŞUMLAR SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Türkiye'ye duyulan güven yabancı sermayeyi artırdı. Devlet sistemi içinde ayrı oluşumlar, dayanışmalar söz konusu olamaz. AB üyeliği için müzakere süreci ciddi şekilde yürütülmeli. Türkiye'nin enerjisini boşa harcamamak gerekir. Seçim döneminin ne kadar sert olduğunu gördük. İstikrar ve güven ortamı büyümeyi gerçekleştirir. Mahalli seçimlere büyük katılım olduğunu gördük. 

"MORALİNİZİ BOZMAYIN"

Önümüzde seçimler var diye paniğe kapılmaya gerek yok. Moralinizi bozmayın, herkes işine koyulsun, konjonktür gereği tartışmalar olabilir. Önemli olan tartışmaların sertleşmemesi ve kutuplaşmamak. Önemli olan tartışmalar kırıcı olmamasıdır. 
banner530
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532