Gökçek'ten Jet Yanıt
banner615
 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün, Türkiye tarihinde ilk kez Köşk'te gerçekleşen ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası bomba açıklamalar yaptı.

Arınç, Melih Gökçek'in "Bülent Arınç istifa etmeli, istifa etmezse görevden alınmalı, seni istemiyoruz." sözlerine çok ağır cevaplar verdi. Arınç, Gökçek'le ilgili, "Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir. Bir yerlere yaranmak istiyor, oğlunun milletvekilli adaylığını garantilemek istiyor. Benim cemaat denilen olguya karşı sempatimi herkes bilir. Gökçek oy isterken bu yapının kucağında oturmuştur ve bu yapıyla Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Zengin iş adamlarına okullar yaptırmıştır. Ben cam gibi bir adamım. Önüm arkam belli. Kimsenin adamı değilim. Kimsenin çantasını taşımadım. Ben siyasi hayatımın sonunda iki ay sonra başım dik alnım açık olarak gezeceğim. Hiçbir akçeli işte benim adım geçmez." dedi.

Arınç'ın sözlerine Melih Gökçek'ten yanıt gecikmedi. Gökçek, "Sanma ki hakaretlerin karşılıksız kalacak. Ben sana hakaret etmeyeceğim. Çünkü hakaret eden kişi kendi seviyesini ortaya koyar. Ancak seni dava edeceğim. Hesabını mahkemede vereceksin" ifadelerini kullandı.

İşte gündeme bomba gibi düşen o açıklamalar:

BÜLENT ARINÇ:

"BİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ İLE DUYGUSAL POLEMİKLERE GİRECEK TIYNETTE İNSAN DEĞİLİZ"

"Biz sayın Cumhurbaşkanımız ile duygusal polemiklere girecek tıynette insan değiliz. Ona karşı bir nezaketsizlik yapmayı hiçbir zaman aklımızdan geçirmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile hukukumuzun yıllar öncesine dayandığını ve ateş çemberlerinden geçerek bugünlere geldiğimizi herkesin bilmesi lazım. Rahat yataklarımızda, ayaklarımızı uzatarak evlerimizde sadece bunların lafını ederek bugünlere gelmiş değiliz. Cezaevlerinden, DGM'lerden, cuntacılıklardan, siyasi yasaklı olmaktan süzüle samimiyetle gelmiş insanlarız"

"BİZE DÜŞEN SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZI HAŞA ELEŞTİRMEK DEĞİL ONU BİLGİLENDİRMEK"

"Sayın cumhurbaşkanı ile hukukumuzun bir kardeşlik hukuku, bir dava arkadaşlığı hukuku olduğunu herkesin bilmesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin başıdır. Milletimizin birliğini temsil eder. Bu anayasadaki konumudur. Bunun dışında da bizim liderimizdir. Yıllarca başbakanlığımızı yapmıştır. Çile insanıdır. Milletini candan seven bir insandır. Halkımızın kahramanıdır. Bunları her zaman gören takdir eden bir insanım. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. Eğer o düşünceler yanlış kanaate, eksik bilgiye, yanlış yönlendirilmeye gayretinde olan insanların adeta hoşuna gidecek bir noktaya geliyorsa bize düşen haşa onu eleştirmek değil. Onu bilgilendirmek''

"SAYGIYA VE SEVGİYE DAYALI BİR ARKADAŞLIĞIMIZ DA VARDIR. BENİM SÖZLERİMİ O HİÇ YANLIŞ ANLAMAZ"

"Açıklamalarımda en ufak bir saygısızlık, polemik göremezsiniz. Hükümeti elbette bazı konularda savunurum eksik bilgileri gidermek de görevimdir. Saygıya ve sevgiye dayalı bir arkadaşlığımız da vardır. Benim sözlerimi o hiç yanlış anlamaz. Ben de onun sözlerini hiçbir zaman küçültücü, alçaltıcı bir ifade olarak kabul etmem"

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZI EKSİK BİLGİLENDİRMİŞSEK, KUSURU KENDİMİZDE ARARIZ"

"Çözüm süreci ve diğer konularda sayın cumhurbaşkanımızı eksik bilgilendirmişsek, kusuru kendimizde ararız. Ama kamuoyu bazı şeyleri tartışmaya başlamışsa bunu da en güzel şekilde ifade etmek bizim vazifemizdir"

"BENİM ADIM BÜLENT ARINÇ BEN CAM GİBİ BİR ADAMIM HİÇBİR AKÇELİ İŞTE BENİM ADIM GEÇMEZ"

"Benim adım Bülent Arınç. Söylediğim sözler ortadadır. Bunun arkasında hiç kimse bir şey aramasın. Ben cam gibi bir adamım. Önüm arkam belli. Kimsenin adamı değilim. Kimsenin çantasını taşımadım. Ben siyasi hayatımın sonunda iki ay sonra başım dik alnım açık olarak gezeceğim. Hiçbir akçeli işte benim adım geçmez. Ben hayatını sevgisini, aşkını, çocukluğunu evlatlarını bu dava için harcamış bir insanım. Hesaplar yaparak bugünlere gelmiş değilim"

"SAYIN BAŞBAKANIMLA BÜTÜN ŞEREFİMLE TEMİN EDİYORUM KONUŞMAMI DEĞİL Kİ İÇERİĞİNİ KONUŞMUŞ OLAYIM"

"Sayın başbakanımla Bütün şerefimle temin ediyorum. Cumartesi, Pazar günü konuşmamı değil ki içeriğini konuşmuş olayım. Konuşmamdan önce başbakan ile görüşmem olmadı"

"SAYIN AHMET DAVUTOĞLU TAMAMEN MASUMDUR"

"Sayın cumhurbaşkanımız böyle konuşuyor ben böyle bir cevap vereceğim demedim. Sayın Ahmet Davutoğlu bu konuda tamamen masumdur. Böyle bir şeyi kendisine bildirmedim. Bu suç değil ki masumiyetten bahsetmiş olayım. Ama birileri bizim o görüşmelerimizi dışarı başka türlü nakletmiş olabilir"

"BEN UZATILAN MİKROFONDAN 40 YILDIR KAÇMAMIŞ BİR ADAMIM"

"Benim adım Bülent Arınç. Her mikrofon uzatılışında bunu açıklamak zorunda mıyım? Ben uzatılan mikrofondan 40 yıldır kaçmamış bir adamım"

"BENİM GÖREVDEN ALINMAMI İSTEYECEK KADAR HAYSİYETLİ BİR İNSAN DEĞİLDİR"

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek benimle ilgili bazı twıtter atmış. Bu terbiyesizce bir açıklamadır. İçeride, Gökçek kim siz kimsiniz diyenler oldu. Bugün buna karşılık vermeden geçmemek lazım. Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değildir. Ben görevimin başındayım. Zamkla yapışmış koltuğa oturan bir insan değilimdir"

"BENİM SEVDAM ADAM KAYIRMA ÇIKAR İLİŞKİSİ DEĞİL BİRİLERİNİ YAPTIĞI GİBİ"

"Benim bir sevdam vardır ama makam sevdası değildir. Adam kayırma değil birilerinin yaptığı gibi. Çıkar ilişkisi değil birilerini yaptığı gibi. Bu dava için kendimi feda ettim. Şerefimle yaşayacağım. Sadece emekli maaşımla geçineceğim, huzur içinde Ankara sokaklarında dolaşacağım"

"BENİ İSTİFAYA DAVET ETMEK, SENİN HAKKIN DEĞİL, HADDİN DEĞİL"

"Beni istifaya davet etmek, senin hakkın değil, haddin değil. Okkalı cevap vermemi aklıma getirdim ama yapamayacağım. Kendine değil ama eşine çok büyük saygım vardır. Hayırsever bir kadındır, dindar bir insandır. Biz eşimle Nevin Hanım'ı çok severiz ve beğeniriz. Eşinin başarılarında en büyük katkısı olan bir hanımefendidir. Gökçek hakkında bir şey söylersem Nevin Hanım'ı üzmüş olacağım. Yeni bir tartışma konusu ortaya atarak kafaları karıştırmak istemem."

"GÖKÇEK İLE İLGİLİ 100 KONUYU 8 HAZİRAN'DAN İTİBAREN ÖMRÜM VEFA EDERSE KONUŞMAK İSTERİM"

"Gökçek ile ilgili 100 konuyu 8 Haziran'dan itibaren ömrüm vefa ederse konuşmak isterim. O gün gelene kadar AK Parti'yi yıpratacak bir sözün içine girmem"

"ALEYHİMDE KONUŞACAK HERKESİ BİLİYORUM ARZU EDERSENİZ SİZE GİZLİ BİR MEKTUP İLE BUNU VERİRİM"

"Benim aleyhimde konuşacak herkesi biliyorum. Arzu ederseniz size gizli bir mektup ile bunu veririm. 7 Haziran'dan sonra açmanız kaydıyla"

"BİZ KİMİN NEREDE HAVLAYACAĞINI NELER YAZACAĞINI İTİBARSIZLAŞTIRMAK İÇİN NELER YAPACAĞINI BİLİRİZ"

"Biz kimin nerede havlayacağını neler yazacağını itibarsızlaştırmak için neler yapacağını biliriz. Gözü açık adamız"

"Medyanın içinden de, AK Parti'nin içinden ve dışından da kimlerin cumartesi ve Pazar konuşmalarını bir şekilde itibarsız kılmak el nasıl çalışacağını çok iyi biliriz. Ateş çemberinden geliyoruz"

"GÖKÇEK BUNUNLA BİR YERLERE YARANMAK İSTİYOR DAHA FAZLASINI BANA SÖYLETMESİN"

"Gökçek sayın demiyorum. Bununla bir yerlere yaranmak istiyor. Oğlunun milletvekilliğini garantilemek istiyor. Daha fazlasını bana söyletmesin"

"BENİM AİLEME GİRMEK HAYSİYETSİZLİĞİNİ GÖSTERMESİN. BUNLAR BEL ALTIDIR"

"Benim aileme girmek haysiyetsizliğini göstermesin. Bunlar bel altıdır. Özel hayata saygının da olması gerekir"

"SAYIN HAKAN, GÖKÇEK'TEN ÇOK DAHA NAMUSLU, HAYSİYETLİDİR O GAZETECİLİK YAPIYOR BUNUN YAPTIĞI TETİKÇİLİKTİR"

"Ahmet Hakan denen kişi benimle, ailemle ilgili olarak bir yazı yazmış onu kendisine delil olarak kabul ediyor. Ben Ahmet Hakan beyi, sayın Gökçek'ten çok daha önce tanırım. Kanal 7'den beri kader arkadaşlığımız var. Son geldiği noktayı çok eleştirmiş bir insanım. Çok eleştirmiş bir insanım ama Sayın Hakan, Gökçek'ten çok daha namuslu, haysiyetlidir. O gazetecilik yapıyor. Bunun yaptığı ise tetikçiliktir"

"17 VE 25 ARALIK SAHTEKARLIĞI ORTAYA ÇIKTIĞI GÜNDEN İTİBAREN BEN HÜKÜMETİMİN YANINDAYIM"

"Benim cemaate karşı sevgimi ve saygımı 78 milyon bilir. Ama şunu da iyi bilir ki, eğer bu paralel yapı 17 ve 25 Aralık sahtekarlığı ortaya çıktığı gündem itibaren ben hükümetimin yanındayım. Eşimle ve ailemle paralel yapı ile biz mücadele ediyoruz"

"GÖKÇEK SEÇİMLERDE BU YAPININ KUCAĞINDA OTURMUŞ, BU YAPIYA ANKARA'YI PARSEL PARSEL SATMIŞTIR"

"Ben sayın cumhurbaşkanımızın yanındayız. Ben buyum. Her şeyimle karşınızdayım. Amerika'ya giden benim ben bunları gizlemedim ki. Ama Gökçek bunlardan daha fazlasını yapmıştır. Seçimlerde oy isterken, bu yapının kucağında oturmuş, bu yapıya Ankara'yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. 30 Mart seçimlerine kadar paralel yapı ile ilgili tek bir kötü söz çıkmamıştır"

"GÖKÇEK'İN ADAYLIĞINA O ZAMAN İTİRAZ ETTİM. ARTIK YETER DEDİM HINCINI BİR ŞEKİLDE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR"

"Biz o zaman devletin imkanlarını bu yapı için onların kucağına bırakmadık. Gökçek'in adaylığına o zaman itiraz ettim. Artık yeter dedim. Yeni bir başkana ihtiyacımız vardır dedim. O günden kalan bir hıncını bir şekilde çıkarmaya çalışıyor."

"SEÇİMLERDEN SONRA HESABINI SORARIM GÖKÇEK'TEN"

"8 Haziran'a kadar müsaade sonra sorarım hesabını. Birileri de kuklacılık yapıp bunu kullanırsa benim kulaklarım iyi duyar teşhir ederim. Bana böylesine hayasızca hakaret eden bir şahsa herhalde söylemem gerekirdi"

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ

"Cumartesi akşamı başbakanımız ve cumhurbaşkanımız görüştü ama özel kalem müdürü değilim içeriğini bilmiyorum"

"ÖCALAN'IN MEKTUBU: BEKLENTİMİZ FARKLIYDI AMA MESAJ BU HALİYLE BİLE OLUMLU"

"Öcalan'ın mesajının ne anlamına geldiğini kamu düzeni müsteşarlığımız analiz ediyor. Beklentimiz farklıydı ama mesaj bu haliyle bile olumlu buldum"

"İZLEME HEYETİ KONUSU BİZİM KABULÜMÜZDÜR"

"İzleme heyeti konusu bizim kabulümüzdür. İzleme heyetindeki kişileri akil insanlar içinden olacaktır. Her kafadan bir ses çıktı. İzleme heyetine hangi görevler verilecek, bunu belirlediğimiz bir listemiz var. Kayıt altına alındı"

"CUMHURBAŞKANIMIZI İZLEME HEYETİ KONUSUNDA VE ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİLENDİRME İHTİYACI DOĞDU"

"Akil kişiler içinde uygun gördüğümüz kişilerle iletişime geçilecektir. Sayın cumhurbaşkanımızı izleme heyeti konusunda ve çözüm süreciyle ilgili daha fazla bilgilendirme ihtiyacı doğdu. Bu aşamalar önemli aşamalardır, bu bizim eksikliğimiz olmuştur. Sayın başkanımız ve ilgili arkadaşlarımız cumhurbaşkanımıza daha fazla bilgi vereceklerdir"

"BİZ MÜZAKERE SÖZÜNÜ ŞU VEYA BU SEBEPLE KABUL ETMİYORUZ"

"Onlar hep müzakere sözünü kullanabilirler. Ama biz müzakere sözünü şu veya bu sebeple kabul etmiyoruz. Henüz o noktada olmadığımızı daha önemli işer yapılması gerektiğini düşündüğümüz için. Bütün işlerin hukuk devleti ölçütlerine yapılması gerektiğini de düşünürüz"

MELİH GÖKÇEK:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kendisine yönelik yaptığı açıklamalara 'Bülent Arınç'a Açık Mektup' başlığı altında yazdığı bir yazıyla yanıt verdi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yayımladığı yazıda Gökçek, "İşte cevabım" diyerek şu açıklamalarda bulundu:

"SENELERDİR HEP PARTİNİN BAŞINA DERT OLDUN"

"Senelerdir yaptığın açıklamalarla hep partinin başına dert oldun. Partide 10 kişiye sor, 9'u teyit eder. Her kırdığın potu, parti temizlemek için günlerini harcar. Son olarak sanki başbakanımızın tarafında imiş gibi gözüküp cumhurbaşkanımızı eleştirip araya fitne sokmaya çalıştın. Bunu sanki hükümet adına yapıyormuş gibi gözüktün. Bu konuşmanı yaparken çözüm süreciyle ilgili izleme heyeti ile cumhurbaşkanımızın her şeyden haberi olduğunu söyledin. Cumhurbaşkanımız ise tam tersini söyledi. Bu açıklamalarınla cumhurbaşkanımızı neyle itham etme gayesi güttün? Bugün ise 'Meğer cumhurbaşkanını bilgilendirmemişiz, bilgilendirmedik ise hata bizim. Cumhurbaşkanımız haklı' dedin. Şimdi soruyorum. Önceki günkü Bülent Arınç ne yapmak istedi? Bugünkü Bülent Arınç ne yapmak istiyor? Dürüst politikacı söylediğinin arkasında durur. Eğer bir gün öyle bir gün böyle konuşuyorsan hükümet sözcülüğünde ne işin var? Ben seni paralel yapıdan talimat aldığın için tenkit ettim. Sana hakaret etmedim. Fikrimi söyledim. Delillerimi söyledim. Kızının ve damadının paralel yapının hala üst seviyelerinde görev yaptığını açıkladım. Onların tesirinde kaldığını söyledim. Aynı sözlerimi tekrar ediyorum. Dikkat ettin mi, şu anda paralelin (senin tabirinle) tetikçileri internet medyasından ve Twitter'dan bana saldırıyor. Hepsi tezgahlarının ifşa edilmesinden ve oyunlarının bozulmasından son derece rahatsız. Açıklamalarım AK Parti'de oynanmak istenen paralel fitne ateşini söndürmüştür. İçine düştüğün çıkmaz, olayları açıklama yerine suçlu insanların telaşıyla hakaret dolu iğrenç bir üsluba dönüşmüştür. Kibar ve mülayim Bülent Arınç gitmiş, yerine hakaret yağdıran ve saldırgan bir Bülent Arınç gelmiştir. Keşke bana takındığın bu yiğitliğin onda birini Gezi olaylarında gösterseydin. Hakan Fidan'ın tutuklanma girişiminde gösterseydin.

"HESABINI MAHKEMEDE VERECEKSİN"

Ama sanma ki hakaretlerin karşılıksız kalacak. Ben sana hakaret etmeyeceğim. Çünkü hakaret eden kişi kendi seviyesini ortaya koyar. Ancak seni dava edeceğim. Hesabını mahkemede vereceksin" ifadelerini kullandı.

"KASTININ NE OLDUĞUNU VE DELİLERİNİ MAHKEMEDE SENDEN ÖĞRENECEĞİM"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, açıklamasında şunları kaydetti: "Konuşmanda bana tetikçi dedin. Ben cumhurbaşkanıma veya başbakanıma bir saldırı olduğunda tetikçi değil gücümün yettiğince kalkan olurum. Senin gibi alttan almam, yiğitçe kavgamı veririm. Gidip gezicilere yaranmaya çalışmam. Bugüne kadar kendi beyanınızla da sabittir ki benim adaylığıma her zaman itiraz ettiniz. Ama ben hiçbir yerde ve hiçbir zaman şahsımla uğraştığınız için sizin hakkınızda tek kelime etmedim. Ancak liderime karşı sürekli olumsuz beyanlarda bulundunuz. Son sözleriniz artık bardağı taşırdı. Beni konuşmak zorunda bıraktınız. Konuşmanda şöyle bir cümle kullandın, 'Gökçek'le ilgili 100 konuyu seçimden sonra konuşmak isterim.' Kastının ne olduğunu ve delilerini mahkeme de senden öğreneceğim. Sen bir adım geri kalırsan sana yazıklar olsun.

"MAHKEMEDE HESAP SORMAYAN GÖKÇEK NAMERTTİR"

"Mahkemede hesap sormayan Gökçek namerttir. Son olarak paralel işine tekrar dönelim. Beni paralel yapıya yardım yapmakla suçluyorsun. Bu bir suç ise kabul ediyorum. Herkes bilir ki (özellikle sen çok iyi bilirsin) ben hayır kurumu olan herkese ayırım yapmadan yardımcı olurum. Seninle bu tip hayır müesseselerinde çok kez bir arada bulunmuşumdur. Her şey yasaldır ve adı üzerinde hayırdır. Ancak bizi istismar eden ve devletin temellerine dinamit koyan birilerini gördüğüm anda ona karşı olmak boynumun borcudur. Ben şimdi bu paralel hesabın yapanlardan sorulmasını istiyorum. Senin gibi hala gönlümün yarısı paralel yapıda değil. Bu arada cumhurbaşkanımız ile başbakanımız arasına fitne soktuğu fikrimi aynen muhafaza ettiğimi bir kez daha ifade ediyorum. Kibrini mütevaziliğinin ardına saklayan Sayın Arınç, bir daha paralelin talimatıyla cumhurbaşkanım ve başbakanım arasında yeni bir fitne çıkarmaya kalkarsan karşında gene beni bulacağını unutma. Bundan sonra partimin prensipleri gereği konuyla ilgili konuşmayacağım"

banner530
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532