İşsizlik maaşı da evde ödenecek
banner529
 

3 Nisan

18:26 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5-6-7 Nisan’daki işsizlik ödeneği ödemelerinin de evden yapılacağını duyurdu.

17:00 Diyanet, her hafta ülkenin farklı bir camiinde asgari düzeyde katılımla cuma namazı kılınacağını açıkladı.

14:05 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat uyguladıkları iddiasıyla yaklaşık 7 bin 400 firmanın daha incelemeye alındığını duyurdu.

11:00 Koç Holding, Yapı Kredi, Tüpraş, Opet ve Aygaz’ın desteğiyle Milli Dayanışma Kampanyası’na toplam 20 milyon lira katkı sağladıklarını bildirdi.

9:00 Araç muayenelerini yaptıramayanlara üç ay ve bu sürenin bitiminden itibaren de 45 gün ek süre tanındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, salgın nedeniyle, muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bugün itibariyle üç ay içinde yapamayan motorlu taşıt sahipleri, bu işlemleri söz konusu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içinde yerine getirebilecek. Bu süreler gerektiğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca uzatılabilecek.

Konut hesapları

9:00 Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına düzenli ödeme yapmama haklarına dair süreler yükseltildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan yönetmeliğe göre, ödeme planı içinde, katılımcıların düzenli ödeme yapmama hakları, aylık ödeme planını seçmeleri halinde bir dönem içinde en fazla üç defadan altı defaya, üç aylık ödeme planını seçmeleri halinde ise en fazla bir defadan iki defaya çıkarıldı.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle düzenlenen ödeme yapmama hakkı değişikliği, 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

2 Nisan

23:51 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal yardımları almak için PTT’ye gitmeye gerek olmadığını söyledi.

22:42 PTT, devletin verdiği 1000 liralık yardımı almak isteyenlerin kalabalık oluşturması sonrasında, yoğun şubelerini geçici olarak kapatma kararı aldı. Yardım ödemesi evlerde yapılacak. Kurumun açıklamasında, “Sosyal mesafe kurallarının uygulanamadığı, sürekli olarak yoğunluk yaşanan işyerlerimizi ikinci bir açıklamaya kadar kapatma kararı aldık” dendi.

20:32 AA’da yer alana habere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 bin 682 yataklı İkitelli Şehir Hastanesi’nin ilk etabının 20 Nisan’da açılacağını duyurdu.

17:50 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Milli Dayanışma Kampanyası’na 100 milyon lira ile katıldıklarını bildirdi.

17:40 Borusan Mannesmann, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki tesisinde ve Istanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Halkalı semtinde bulunan fabrikasında üretime ara verdi.

17:31 İstanbul’da sağlık çalışanları için 3 bin 151 kişilik yer tahsis edildi. Şu anda 2 bin 166 çalışan bu imkandan faydalanıyor.

14:30 Artvin’in Borçka ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Aralık köyü karantinaya alındı.

11:10 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya eczanelerin yeni çalışma saatlerini Twitter hesabından şöyle duyurdu: “Covid19 pandemisi izolasyon önlemleri kapsamında, eczacılarımızdan gelen talepler üzerine, ilimizde faaliyet göstermekte olan serbest eczanelerin çalışma saatleri pazar günleri hariç 09:00-18:00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.”

10:53 Ordu’nun Kabataş ilçesinin Elbeyi Mahallesi Kazancılı Küme Evleri mevkisinde corona virüsü vakası tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı.

1 Nisan

17:36 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlere ödemelerin uzaktan eğitimin başladığı günden itibaren yapılacağını açıkladı.

17:10 İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 20 noktasına termal kamera kuruyor. 30’dan fazla kişinin ateşi aynı anda ölçülebilecek.

14:00 Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tıbbi malzeme sağlayan firmaların yıllık aidat ödemelerini yapamamaları durumunda barkodlarının pasife alınması uygulaması 1 Temmuz’a kadar ertelendi.

13:45 Sivas’ta Suşehri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üçten fazla kişininin yan yana yürümesini yasakladı. Suşehri Kaymakamı Hidayet Sarı  ayrıca il dışından gelenlere 14 gün evde kalacaklarına dair taahhütname imzalatacaklarını, Suşehri’nden Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçeleri dışında ilçelere gitmek isteyenlerin seyahat belgesi alması gerektiğini açıkladı.

12:00 Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 90 hissesine sahip olduğu Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanlığı’nın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na 5 milyon lira, kamu bankası Vakıfbank ise 50 milyon lira bağışladı.

11:00 Samsun’un Vezirköprü içesindeki Ovacık mahallesi ve Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Gürlek köyü karantinaya alındı.

31 Mart

21.55 Sivas’ın Doğanşar ilçesine bağlı Darıkol köyü karantinaya alındı. Yurt çapında 40’tan fazla yerleşim birimi karantinada tutuluyor.

18:01 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Hazine’ye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerin nisan, mayıs ve haziran kira ödemeleri altı ay süreyle ertelendi.”

17:45 Türk Telekom, Milli Dayanışma Kampanyası’na 40 milyon lirayı aşkın bağışla katıldığını duyurdu.

17:22 Sırbistan, Belarus ve Katar’dan Türkiye’ye gelen 206 Türk vatandaşı, ‘corona’ tedbirleri kapsamında Bursa’daki iki öğrenci yurdunda 14 günlük karantinaya alındı.

13:27 Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvuruların 30 Nisan’a kadar durdurulduğunu duyurdu. AYM’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Koronavirüs salgını nedeniyle yargı alanındaki hak kayıplarının önlenmesi amacıyla çıkarılan 7226 sayılı Kanun’un Geçici 1. maddesi kapsamında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruya ilişkin süreler 13/3/2020 tarihinden 30/4/2020 tarihine kadar durdurulmuştur.”

30 Mart

16:59 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şehirler arası yolcu taşıyan feribot ve deniz otobüslerinin saat 17:00 itibariyle durdurulduğunu açıkladı.

15:15 İçişleri Bakanlığı 18 ilde;  bir belde, altı mahalle, 28 köy ve dört mezra olmak üzere Türkiye genelinde toplam 39 yerleşim yerinde, mülki idare amirleri başkanlığındaki il ve ilçe hıfzıssıhha kurulları kararıyla karantina uygulaması yapıldığını açıkladı.

13:32 Yozgat Şehir Hastanesi, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında normal hasta kabülünü durdurdu.

11:25 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 19 bin firmanın 420 bin sigortalı için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu bildirdi. 2 milyon 111 bin haneye 1000’er liralık destek ödemelerine 1 Nisan’da başlanacağını açıkladı. İşsizlik Sigortası Kanunu’na yapılan eklemeyle ödeneğe başvurular kolaylaştırılmış, üç ay yapılan ödemeler altı aya kadar uzatılmıştı.

11:10 Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, corona virüsü tedbirleri kapsamında seyahat izin belgesi başvurularının e-Devlet’ten yapılabileceğini duyurdu.

29 Mart

18:00 Yurt çapında bazı belde ve köylerde corona virüsü nedeniyle karantina uygulaması yapıldı.

Valiliklerin açıklamalarına göre, karantinaya alınan yerleşim birimleri şöyle:

*Çankırı’nın Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyü.

*Sivas’ın Akıncılar ilçesi Şenbağlar köyü, Koyulhisar ilçesi Boyalı-Dilekli köyleri, Suşehri ilçesi Boyalıca-Gökçekaş köyleri.

*Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere köyü.

*Artvin’in Borçka ilçesindeki Camili köyü.

*Gümüşhane’nin Şiran ilçesindeki Yukarı Kulaca köyü.

*Giresun’un Çamoluk ilçesindeki Karadikmen köyü.

*Yozgat’ın Çekerek ilçesindeki Yukarıkarahacılı köyü, merkeze bağlı Derbent köyü.

*Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Hanköy Mahallesi, Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç Mahallesi, Çatak ilçesine bağlı Alacayer Mahallesi’nin Çemik ve Tellikaya mezraları.

*Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Maltepe Köyü.

15:30 İstanbul’un ardından Ankara’da da çocukların pazara ve markete girmesi yasaklandı. 

10: 30 Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, belediyelere salgınla mücadelede kaynak sağlandı. Belediyelerin aylık vergi payı ödemelerinden borçlarına karşılık yapılan kesintinin, üç ay boyunca yapılmayacağı açıklandı.

28 Mart

21:34 İstanbul valisi, “Çocukların market ve pazar yerlerine alınmaması kararlaştırılmıştır” dedi.

21:15 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Taksi ya da internet tabanlı uygulamalar vasıtasıyla şahsi araçlar şehirlerarası toplu ulaşımda kullanılamayacak” dedi.

19:10 İçişleri Bakanlığı genelgesiyle havayolu yolcuları, yarın saat 06:00’dan itibaren ‘seyahat izin belgesi’ olmadan seyahat edemeyecek.

17:33 Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Yukarıkarahacılı köyü karantinaya alındı.

15:30 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Bugün 17:00 itibariyle otobüsle şehir dışına çıkışlar durdurulmuştur” dedi.

Yerlikaya, İstanbul’daki toplantılar sonrası twitterdan şu ifadeleri kullandı: “Bugün 17:00 itibariyle otobüsle şehir dışına çıkışlar durdurulmuştur. Ancak; Tedavi için doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakını vefat eden/ağır hastası olan, son 15 günde gelip, kalacak yeri olmayan vatandaşlarımız, Kaymakamlık izni ile seyahat edebilecektir.”

15:15 Valilik izniyle şehirler arası seyahat edecek vatandaşlar, şehir giriş-çıkışlarındaki sağlık kontrol noktalarında denetlenecek.

12:00 Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, bu gece yarısından itibaren sadece 14 büyükşehire sefer yapılacağını söyledi.

Bu şehirler: İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Konya, Adana, Antalya, İzmir.

Dün itibariyle Türkiye tüm dış hat uçuşlarını sonlandırmıştı.

9:30 Van’ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesine bağlı Han Mahallesi karantinaya alındı.

9:00 Yüksek Hızlı Tren, anahat ve bölgesel tren seferleri geçici olarak durduruldu.

TCDD Taşımacılık AŞ’nin açıklamasında, geçici olarak durdurulan trenlere ait biletlerin isteyenlere kesintisiz olarak iade edilebileceği, abonman kartlarda ise kullanılmayan kısımlara ait ücretin verileceği belirtildi.

İstanbul’da Marmaray ve Ankara’da Başkentray trenlerinin işlemeye devam edeceği bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Bu trenlerde sosyal mesafeyi korumak amacıyla bazı koltukların kullanılması engellenecek. Koronavirüs salgınının önüne geçilmesinde en önemli unsurun kişisel hijyen ve sosyal izolasyon olduğu gerçeğinden hareketle ‘Evde Kal Türkiye’ çağrısına uyulmasını bir kez daha hatırlatırız.”

27 Mart

19:00 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK): “Taşıt ve tüketici kredilerinde anapara, faiz ve taksit ödemelerinin erteleme taleplerinde orijinal vade sınırlayıcı olmayacak.”

15:30 Rize’nin merkeze bağlı Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel vakaların önüne geçebilmek için karantina altına alındı.

10:30 Türkiye Bankalar Birliği üç ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9.5 faizli Çek Ödeme Destek Kredisi sunulacağını bildirdi.

01:10 Dünya genelinde ABD, ABD’de ise New York salgının merkezlerinden biri haline gelmişken THY; sürdürdüğü için hayli eleştiri topladığı New York uçuşlarını durdurdu. Buna karşılık Chicago ve Washington uçuşları sürüyor.

ABD bugün itibariyle 83 bin 206 vakayla Çin’i geride bırakarak en çok Covid-19 hastası bulunan ülke durumuna gelmişti.

New York eyaletinde vaka sayısı 37 bin 258, ölü sayısı 385. Chicago’nun başkenti olduğu Illinois’ de vaka sayısı 2 bin 538, ölü sayısı 26. Washington D.C.’de ise 231 vaka, üç ölü var.

THY’nin sitesinde şu açıklamaya yer verildi: “27 Mart 2020 saat 23.59 (TSİ) itibarıyla Şikago, Washington, Hong Kong, Moskova ve Addis Ababa dışındaki tüm dış hat seferlerimiz 17 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulacaktır.”

Rusya, bugünden itibaren bütün havalimanlarını dış uçuşlara kapattığı için THY Moskova seferi de yapılamayacak.

00:30 Semt pazarlarında giyim, oyuncak ve benzeri zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.

26 Mart

23:52 İçişleri bakanlığının valiliklere gönderdiği genelgeyle ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi. Genelgeye göre, vatandaşların temel gıda ve temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.

19:30 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Vatandaşlarımızın evde kaldıkları süre boyunca elektrik ve doğalgaz hizmetleri sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla kesintisiz ve güvenli bir şekilde devam edecek” dedi.

18:29 Yargıtay Başkanlar Kurulu kararıyla müzakereler 17 Nisan’a, duruşmalar 30 Nisan’a kadar ertelendi.

09:53 İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere ek genelge gönderdi. Genelgeyle büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin nisan, mayıs ve haziran ayı toplantılarının ertelenmesi istendi.

25 Mart

20:15 İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşını evinde alabilmesi için valiliklere talimat verdi. Maaş ödemeleri, öncelikle banka görevlilerince, görevlilerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla yapılacak.

18:00 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), eve kapanan yurttaşların olumsuz etkilenmemesi için, telefon destek hattı oluşturdu. Hat, haftanın her günü sabah 8’den akşam 12’ye kadar hizmet verecek.

İBB, ‘Evde Kal’ çağrısı sonrasında ‘sosyal izolasyon’ yaşayan İstanbulluların kaygı düzeylerini dengelemek, bilgi kirliliği kaynaklı endişelerini gidermek ve psikolojilerini güçlü tutmalarını sağlamak amacıyla ‘Psikolojik Danışmanlık Hattı’ kurdu.

Ailelere, çocuklar için özel destek de sağlanacak. Psikolojik Danışmanlık Hattı’nı arayan velilere, alanında uzman psikologlar tarafından, aile içi iletişim, ev içinde eğitici faaliyetler ve aile içi sosyal aktiviteler gibi destekleyici programlar sunulacak. 

Hat, haftanın yeni günü 08.00 ile 00.00 arasında ‘0 (212) 449 49 00’ numarası üzerinden İstanbullulara hizmet verecek.

16:37 Üsküdar sahilinde balık tutmak yasaklandı.

14:45 TBMM’nin 100. yıldönümü kutlama etkinlikleri ertelendi.

10:53 İzmir’de toplu ulaşımda ‘yeşil koltuk’ uygulaması başlatıldı

Buna göre, toplu ulaşım araçlarına binenler sosyal mesafeyi korumak için bugünden itibaren yeşil renkle işaretlenmiş koltuklara oturacak.

‘Yeşil koltuk’ uygulaması ve alınan önlemlerle ilgili bilgilendirici yazılar metro, tramvay, gemi, tren ve otobüslerle aktarma merkezlerine, iskelelere, istasyonlara ve duraklara asıldı.

9:00 TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ne, ‘corona’ tedbirlerin de yer aldığı 15 madde eklenerek genişletildi.

Kısa çalışma ödeneği

Düzenlemede İşsizlik Sigortası Kanunu’na ekleme yapıldı.

Buna göre, 30 Haziran 2020’ye kadar geçerli olmak üzere, ‘corona’ kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için, işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için öngörülen hizmet akdinin feshi hariç işsizlik sigortası hak etme koşullarını yerine getirmesi hükmü, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

Eski düzenlemede, kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün içinde kesintisiz çalışmış olması ve son üç yıl içinde adına en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekiyordu.

Kısa çalışma ödeneğinde başvurular, başvuru tarihinden itibaren 60 gün içinde sonuçlandırılacak. Bu konudaki başvuru tarihini, cumhurbaşkanı 31 Aralık 2020’ye kadar uzatmaya yetkili olacak.

Yasaya göre, üç ay yapılan ödemeler altı aya kadar uzatılabiliyor.

Kredi garantileri

Kredi garanti kurumlarına nakit kaynak aktarma yetkisi 25 milyar liradan 50 milyar liraya yükseltildi.

Yasaya göre ayrıca nakit aktarımı veya ihraç edilecek özel tertip DİBS için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin mevcut ya da yeni açılacak tertiplerine 50 milyar liraya kadar ödenek ekleme yetkisi getirildi. Bu düzenleme ile yaklaşık 400 milyar lira kredi kefaleti sağlanabilecek.

24 Mart

22:36 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeyle 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği verileceğini söyledi.

20:37 Van’ın İran sınırındaki Kapıköy Kara Hudut Kapısı’ndan yolcu girişi ve çıkışları bu gece itibarıyla geçici olarak durduruldu.

19:35 Sağlık personeline 1 Mart 2020’den geçerli olmak üzere üç aylık ek ödeme yapılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19:28 Cumhurbaşkanlığı kararıyla sağlık çalışanları kamuya ait sosyal tesisler, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinden ücretsiz faydalanacak.

17:15 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’daki paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Üniversite hastanelerimizdeki çalışanlarımıza da performans ödemelerini üç ay tavandan yapacağız. Bu kapsamda 1.2 milyar liralık bir ek destek sağlayacağız.”

16:40 Milli Savunma Bakanlığı’nda (MSB) birlik ve karargahlarda salgınla ilgili önlem çalışmalarının yönetilip takip edildiği ‘Corona virüsüyle mücadele merkezi’ kuruldu.

14:40 Halkbank, ayrım yapmaksızın tüm esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği verecek. Banka’dan yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: “İşletme kredisinin limiti 25 bin lira, vadesi 36 ay olarak belirlenmiş ve 6 aya kadar da ödemesiz dönem uygulanabilecek.”

10:50 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için genel tebliğ hazırladığını söyledi.

Albayrak’ın Twitter’daki açıklaması şöyle:

“Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik.

Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan 1.9 milyon ile tüm gelir vergisi mükellefi vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık.

Nisan, mayıs, haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6 ay öteliyoruz; bu aylarda verilmesi gereken Muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz.

65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelendi.”

00:25 İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler sadece saat 09:00-21:00 arasında hizmet verebilecek. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başkası alınmayacak. Market içindeki en fazla müşteri sayısı, müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

Ayrıca il ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma araçları yolcu taşıma kapasitelerinin yüzde 50’si kadar yolcu taşıyacak.

23 Mart

18:00 İstanbul’da Kapalıçarşı salgına karşı alınan tedbirler kapsamında kapatıldı.

12:45 İş Bankası ekonomiye destek paketi açıkladı.

Banka her türlü ilave tedbiri de alabileceğini belirtirken, destek paketinde şunlar yer aldı:

 • Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde, anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.
 • Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.
 • KOBİ’lerimizin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.
 • Önümüzdeki üç aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
 • Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.
 • Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerimizin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek.
 • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

12:00 Eğitim birliklerine yeni katılanlar ile temel askerlik eğitimlerini tamamlayarak yeni birliklerine katılacak erbaş/erler, 14 gün süreyle gözetim altında tutulacak.

11:28 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının aldığı önlemleri özel bankalardan da beklediğini belirterek şöyle dedi: “Corona virüs salgınının ekonomiye olan etkilerini azaltmak, vatandaşlarımızın işsiz kalmasının önüne geçebilmek ve iş gücü piyasamızı ayakta tutmak için devreye almayı sürdürdüğümüz tedbirler kapsamında kamu bankalarımız da sorumluluklarının gereğini yerine getiriyor. Alınan kararların hayırlı olmasını diliyorum. Bu dinamik süreçte gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Devlet-millet ve iş dünyası el ele bu badirenin üstünden geleceğiz. Kamu bankalarımızın bu değerli adımlarına özel bankalarımızın da eşlik edeceğine inanıyorum.”

10:15 Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 31 Mart vadeli taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleyecek.

Ziraat

Ziraat Bankası bugünden itibaren şu tedbirleri uygulamaya aldı:

 • 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan verilmesi,
 • Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin altı aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere; turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,
 • Personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla önümüzdeki üç aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi
 • Kredili müşteriler tarafından Ziraat Bankası üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,
 • İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Ziraat Bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart limitlerinin artırılması…

Halkbank

Halkbank’ın ‘corona’ tedbirleri de şöyle:

 • Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin, nisan, mayıs ve haziran aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren üç ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka müşterilerine, altı aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.
 • Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek üç aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.
 • Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.
 • İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

Vakıfbank

Vakıfbank şu destek paketini devreye aldı:

 • Kredi vadelerinin ertelenmesinden mevcut kredilerin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok maddeyi barındıran paket kapsamında, firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak.
 • İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere üç aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacak. İşletmelerin mevcut kredileri, kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılacak. Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü krediler, 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak.
 • Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitleri artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere üç ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilecek.
 • Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasiteleri artırılacak. VBanko Çek ürününün limiti ve yaygınlığı artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacı azaltılacak ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanacak.
 • Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşların kredi talepleri, VakıfBank Mobil, internet bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmayacak. Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemeleri üç aya kadar ötelenebilecek.

8:00 Çin’den temin edilen 2 milyon adet hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye getirildi. Testler 15 dakikada corona virüsünü tespit edebiliyor. Kitler Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugüne kadar Covid-19 teşhisi için 20 bin 345 test yapıldığını açıklamış, hedeflerinin günlük test sayısı 10-15 bin civarına çekmek olduğunu ifade etmişti.

22 Mart

23:30 Kamu personeli uzaktan ya da dönüşümlü çalışabilecek.

Cumhurbaşkanı imzalı ‘Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler’ konulu genelge Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

Genelgeye göre salgınla mücadele faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak biçimde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Bu yöntemlerden yararlananlar idari izinli sayılacak, esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak, mali ve sosyal hak ve yardımları ve diğer özlük hakları saklı kalacak; amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak, hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevine dönmek zorunda olacaklar.

22:56 Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiyesi üzerine İş Bankası, Garanti, Akbank ve Yapı Kredi mesai saatlerini kısalttı. Tüm şubeler 23 Mart’tan itibaren 12:00-17:00 arası hizmet verecek.

16:23 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 65 yaş ve üzeri yurttaşlar için ücretsiz kurye hizmeti başlatılacağını duyurdu.

15:30 Ankara Büyükşehir Belediyesi, kağıt toplayıcılığını yasakladı.

13:03 Türk  Hava Yolları (THY) 27 Mart tarihinden itibaren Moskova, Adis Ababa, New York, Washington, Hong Kong noktaları dışında tüm yurt dışı uçuşlarını durduracak. 

09:00 İcra ve iflas takibi geçici süreliğine durduruldu.

21 Mart

22:20 Bugün gece yarısı saat 24:00 itibariyle içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar, pastane ve benzeri işyerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde hizmet verecek. Müşterilerin oturmasına müsaade edilmeyecek.

22:00 Türk Hava Yolları (THY) 65 yaş ve üstü yolcuları bir süre taşımayacak.

21:20 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yedi ülkeden 3 bin 358 öğrenci Türkiye’ye getirilerek Sakarya ve Samsun’daki yurtlarda karantinaya alınacak.

19:15 65 yaş üstü kişilerin dışarı çıkması sınırlandırıldı.

19:00 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü vatandaşların tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırılmasını geçici süreyle durdurdu.

18:55 Ankara Büyükşehir Belediyesi, sağlık çalışanlarının yarından itibaren toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasına karar verdi.

16:00 Bugün saat 17.00 itibariyle 46 ülkeye daha uçuşların durduruldu. Toplam sayı 68’e çıktı.

14:40 Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri bugün 18.00 itibarıyla geçici süreliğine durdurulacak.

14:15 Milli parklarda, ormanlarda ve bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakılması yasaklandı.

11:45 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, sosyal yardımdan faydalanan 2 milyon aileye ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ kapsamında 1000’er lira verileceğini duyurdu. Selçuk, emeklilere Ramazan Bayramı için mayıs ayında ödenecek 1000 lira ikramiyenin nisan ayında verileceğini belirtti.

20 Mart

16:00 Konya’da yeni tip corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, 65 yaş üstü kişilerin ücretsiz toplu ulaşım kullanımının durdurulduğu bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklama şöyle: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 65 yaş üstü hemşehrilerimizin ücretsiz toplu ulaşım kullanımı tedbir amaçlı geçici olarak durdurulmuştur.”

14:00 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacağını açıkladı. 

12:00 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği’nin şartlarının esnetileceğini, çoğu işverenin bundan faydalanacağını söyledi.

Selçuk şöyle konuştu: “Kısa Çalışma Ödeneği’nin şartlarını esneteceğimiz için çoğu işveren bundan faydalanacak. Telafi çalışma süresini iki aydan dört aya çıkartıyoruz. Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500 liraya çıkarmış olacağız. Türkiye çapında 1003 sosyal dayanışma vakfının periyodik paylarını artırdık, böylece yaşlılarımıza destekleri daha da artırmış olacağız. Yaşlılara yönelik YADES ve VEFA projelerini bu süreçte yoğunlaştırarak uygulayacağız.”

Selçuk, huzurevlerinde doktor sayısının artırıldığını ifade etti.

19 Mart

20:10 TRT kanallarında yayınlanan dizilerin setlerindeki tüm çalışmalara 2 hafta ara verildi.

12:33 İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası, şoförler ve yolcuların kullanması için 2 bin 154 halk otobüsüne el dezenfektanları koydu.

12:16 Galatasaray’ın ürünlerinin satıldığı GS Store ile Fenerbahçe’nin ürünlerinin satıldığı Fenerium mağazalarının geçici olarak kapatıldığı duyuruldu.

11:04 Edirne’de Keşan Belediyesi ile Şoförler ve Otomobilciler Odası toplantı yaptı. Buna göre, evinden hastane ya da eczaneye gitmek isteyen 65 yaş üstü herkesten alınacak ücret en fazla 10 lira olacak.

10:57 Milli Savunma Bakanlığı: “Bakanlık bünyesinde görev yapan personelimizin, Koronavirüs salgınından etkilenmemeleri için kişisel korunmaya yönelik bilgilendirme yapılmakta, birliklerimizde dezenfekte işlemleri hassasiyetle uygulanmaktadır.”

10:27 İstanbul’da her gün binlerce turistin uğradığı Kapalıçarşı, corona virüsü önlemleri kapsamında bugün ikinci kez dezenfekte edildi.

10:11 Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyesiyle restoranlara yönelik yeni tedbir kararları aldı. Buna göre, masalar arasındaki mesafe en az 1 metre olacak.

Bakanlığın aldığı yeni önlemler şöyle:

*Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılacak.

*Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak.

*Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek.

*Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak.

*Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak.

*Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu (ateş, öksürük, solunum sıkıntısı vb.) bulgusu olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

*Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden kişiler, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkayacak veya alkol bazlı el antiseptiğiyle el temizliği yapacak.

18 Mart

22:30 Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Saraylar’a bağlı tüm müze ve ören yerleri kapatıldı.

12:11 Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, ekmeklerin fırınlarda kağıt ambalajla satılması gerektiğini söyledi.

11:54 Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, Kayseri Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde Merkezi Hekim Randevu Sistemi’yle (MHRS) hasta kabulünün geçici süreyle durdurulduğunu açıkladı.

10:22 Konya valiliği, düğün ve yemekli toplantıların iptal edilmesi gerektiğini belirterek “Kararlara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacak ve bu konuda asla taviz verilmeyecektir” uyarısında bulundu.

banner530
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532