Yanıyoruz...
banner529
 

Manavgat ve Akseki

Antalya’nın Manavgat ve Akseki ilçelerindeki yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Manavgat’ın farklı noktalarında dün öğle saatlerinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınına gece boyunca karadan müdahale devam etti. Akseki ilçesinde de gece yarısı başlayıp, rüzgarın etkisiyle büyüyerek Manavgat ilçesine sıçrayan orman yangınına da müdahale ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangınlara 213 araç ve 481 personelle destek verdiklerini, şu ana kadar 34 mahallenin zarar gördüğünü söyledi. Böcek, bölgede çalışan personele su, ayran, mobil aşevinden yemek dağıtımının sürdüğünü, sokak hayvanları, sahipli hayvanlar, büyükbaş, küçükbaş ve yaban hayvanları için de bölgede çalışma başlattıklarını aktardı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınında üç kişinin hayatını kaybettiğini, etkilenen 58 kişinin ise tedavilerinin devam ettiğini bildirdi.

Her iki yangına sabah saatlerinden itibaren havadan da müdahale başladı.

Yangın nedeniyle Akseki’nin Kepezbeleni, Karaöz mahalleleri ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı Mahalleri’ndeki bazı evler boşaltıldı.

Bölgeye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yangınla ilgili ekiplerin sahada olduğunu ve kaybolan hayvanlar için tehlikeli olan ormanlık alana girilmemesi gerektiğini söyledi.

Muğla

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki büyük yangın ikinci gününe girerken, Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Köyceğiz ve Milas ilçelerinde de yangın çıktı.

Muğla’nın dört ilçesinde bugün bilinmeyen nedenlerle yerleşim yerlerine yakın noktada orman yangını çıktı. Alevler hızla geniş bir alana yayıldı. Bölgeye çok sayıda orman ekibi ve helikopter sevk edildi.

Marmaris ve Bodrum başsavcılıkları yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Marmaris’in Armutalan mahallesinde başlayan yangın saat akşam 9 itibariyle İçmeler mahallesine doğru ilerliyor. Yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri, emniyet güçleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları müdahale ediyor.

İçmeler Mahallesine kadar ulaşan yangında alevlerin sıçradığı evlere de müdahale ediliyor.

Bölgede motosikletiyle alevlerin arasında kalan 25 yaşındaki Şahin Akdemir, bölgeden ayrılmaya çalışırken motosikletiyle kaza yaptı. Aracın devrilmesi sonucu yaralanan Akdemir hayatını kaybetti.

Halk TV’ye bağlanan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, şunları söyledi: “O kadar kötü şeyler oluyor ki her yerde yangın haberleri almaya başladık. Üç helikopter görevlendirildi. Hava kararınca görevlerini yapamaz hale geldiler ama onlar yeterli değil. Yangın uçaklarının çok daha etkili olduğunu biliyoruz. Bodrum’daki yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. Bu yangınların hepsi orman içi yangını, hava karardığında yukarıdan orman yangınına müdahale etkili olmuyor.”

Gürün, Türk Hava Kurumu’nu bir yetkiliyle görüşmek için aradıklarını fakat “Yarın sabah görüşebilirsiniz. 15.30’dan sonra burada kimse kalmıyor” yanıtını aldıklarını söyledi.

Akşam saat 11.30 itibariyle Milas’taki yangının kontrol altına alındığı bildirildi. AA’nın aktardığına göre 80 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Ekipler, soğutma çalışmalarına başladı.

Adana

Adana’nın Aladağ ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Boztahta Mahallesi’ndeki ormanlık alanda gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, iş makinesi ve yer ekibi sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle şiddetini arttıran yangın nedeniyle bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı.

Adana Valisi Süleyman Elban, şunları kaydetti: “Adana’mızın birçok yerinde maalesef yangın var. Allah’a şükür herhangi bir can kaybı ya da yaralanma hadisesi söz konusu değil.”

Ekiplerin müdahale ettiği yangını kontrol altına alma çalışması sürüyor.

Adana’da dün 22 noktada yangın çıktığını ve bunların 20’sinin gün içerisinde söndürüldüğünü belirten Elban, şunları kaydetti: “Ancak dün 19.45 itibarıyla Kozan’da başlayan yangınımız devam ediyor çünkü 70 kilometrenin üzerinde bir süratle esen rüzgar var. Çok şiddetli bir rüzgar. O hem yangının hızlı yayılmasını sağlıyor hem dengesiz yayılıyor hem de öbür tarafta da araziyi kurutuyor, nemi dağıtıyor.

Dolayısıyla yangının daha da şiddetlenmesine neden oluyor. Şu an orada yangın kontrol altına alınabilmiş değil. Orada yedi köyümüz risk altındaydı. Köylerin tamamını gece biliyorsunuz tahliye ettik, şu an için bir can riski gözükmüyor. Kısmen evlerimizde zarar var ancak yangın belli bir aşamada kontrol altına alındıktan sonra ancak o belli olacak.”

Saat akşam 9 itibariyle Kozan ilçesinde havanın kararmasıyla helikopterle müdahaleye ara verildi.

Bölgede bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, “Kozan’daki yangın bir nebze kontrol altına alınmış durumda, tehlike şu anda geçmiş diyebiliriz” dedi.

Aladağ’da çıkan yangın ise, Karaisalı ve İmamoğlu ilçelerinin sınırlarına kadar yayıldı.

Aladağ.

Mersin

Mersin’in Silifke ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Boğsak mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye yönlendirilen ekipler, alevlere havadan ve karadan müdahale ediyor.

Silifke.

Yangın nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapatılan Mersin-Antalya kara yolu, ekiplerin müdahale ettiği alevlerin bu mevkide etkisini azaltmasıyla yeniden trafiğe açıldı. Boğsak’taki kamp alanları ve iki mahalledeki bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı.

Silifke Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Boğsak’ın yanı sıra ilçenin Işıklı Mahallesi’nde de yangın çıktığını söyledi.

Saat akşam 9 itibariyle havanın kararması nedeniyle yangına havadan müdahaleye ara verildi. İlçede iki noktada daha yangına müdahale sürüyor.

Saat akşam 11 itibariyle rüzgarın da şiddetini artırmasıyla yangın bir mahalleye daha sıçradı. Mersin-Antalya kara yolu, yeniden çift yönlü ulaşıma kapandı.

Silifke.

Başsavcılık olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Saat akşam 10 itibariyle Aydıncık ilçesindeki yangının ilçe merkezine kadar yayıldığı bildirildi.

Aydıncık ile Gülnar ilçesi arasında yer alan Pembecik Mahallesi’ndeki kızılçam ormanında dün çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti. Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahalede güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi.

Aydıncık.

Gün boyu söndürme çalışmalarına katılan helikopterler, havanın karamasıyla müdahaleye ara verdi. Ekiplerin karadan müdahalesi sürdüğü yangın, rüzgarın da şiddetini arttırmasıyla ilçe merkezi sınırlarına kadar yayıldı. Merkez Mahalle’de Taşmasa Seyir Terası çevresine yaklaşan yangın nedeniyle güvenlik güçleri tedbirlerini arttırdı.

Yangın, daha önce tedbiren boşaltılan bazı evlere sıçradı.

Osmaniye

Osmaniye’de merkeze bağlı Kazmaca köyü Tülüce mevkisindeki ormanlık alanda dün çıkan ve rüzgarın etkisiyle Sarpınağzı köyü ile Kadirli ilçesi Karatepe köyüne kadar yayılan yangına müdahale sürüyor.

Havadan helikopter ve uçak ile karadan da arazözlerle müdahale edilen yangın bölgesinde ekipler, iş makineleriyle de yol açma çalışması sürdürüyor.

Akşam saat 10 itibariyle havanın kararması nedeniyle yangına havadan müdahaleye ara verildi. Yangının sıçradığı Karatepe köyüne bağlı Sağlamerler Mahallesi’nde bazı ev, ahır ve samanlıklar kullanılamaz hale geldi. Karatepe-Kadirli arasındaki yol, sivil araç trafiğine kapatıldı.

Kilis

Kilis’in Musabeyli ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü.

Demirciler Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan alevler, bölgeye sevk edilen ekiplerce kontrol altına alınmaya çalışıldı. Yaklaşık beş buçuk saatlik çalışma sonucu yangın kontrol atına alınırken, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Kayseri

Kayseri’nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda dün başlayan ve Ulupınar Mahallesi’nde kısmen kontrol altına alınan yangında 45 hektar zarar gördü.

Yangının dün çekilmiş bir fotoğrafı.

Güney noktasında Kapuzbaşı bölgesinde yangının söndürüldüğünü, batı tarafına doğru bir miktar daha alevlerin devam ettiğini gözlemlediklerini aktaran Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Sarp bölgeler olduğu için erişmekte zorlanılıyor. Temennimiz daha fazla ilerlemeden sönmesidir. Kardeşlerimiz dün saat 11.00’den bu saate kadar fedakar ve uykusuz şekilde çalışmaları sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Kütahya

Kütahya’nın Emet ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

Samrık köyü yakınlarındaki karaçam alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda ekip sevk edildi.

Saat akşam dokuz itibariyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Manisa

Akşam 11 itibariyle Manisa’nın Soma ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı.

İlçeye bağlı Darkale Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alandan alevler yükseldi. Rüzgarın etikili olduğu bölgedeki yangına sekiz arazözle müdahale edildiği belirtildi.

CHP’li vekil: Soylu’yla görüştüm; sabotaja dair bir bilgi henüz yok

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüştüğünü belirtti. Özkoç, Soylu’nun ‘orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşılamadığını söylediğini’ kaydetti.

CHP’li vekil, “Yangınların aşırı sıcak dolayısıyla çıkabileceğini düşündüklerini ifade etti” dedi.

banner530
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532