Çocukların Bir Köpekle Büyümesinin Gelişimlerine Sağladığı 11 Katkı
 

1. Köpeklerle yaşayan bebekler daha az hasta olurlar.

Köpeklerle yaşayan bebekler daha az hasta olurlar.

Finlandiya’da bulunan Kuopio Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre yaşamlarının ilk yıllarında köpeklerle birlikte yaşayan çocuklar, enfeksiyon ve solunum yolu hastalıklarına karşı diğer çocuklara nazaran 3 kat daha dirençli oluyorlar.

2. Hayvanlar, yeni okumaya başlayan çocukların özgüven kazanmasına yardımcı olur.

Hayvanlar, yeni okumaya başlayan çocukların özgüven kazanmasına yardımcı olur.

Pek çok çocuk okuma yazmayı ilk öğrendiğinde, başkalarının yanında sesli okumaya çekinebilir. Ancak aynı çekingenliği, birlikte yaşadıkları hayvanlarına karşı hissetmezler. İlk olarak köpeklerinin yanında sesli olarak okuyan çocuklar, başkalarına karşı çekingenliklerini çok daha kolay atar.

3. Köpeklerle yaşayan çocuklarda alerji ve astım görülme oranı daha düşüktür

Köpeklerle yaşayan çocuklarda alerji ve astım görülme oranı daha düşüktür

Clinic & Experimental Allergy tarafından yayınlanan araştırmaya göre, bilim insanları köpeklerle büyüyen çocukların, diğer çocuklara göre yüzde elli daha az alerji ve astım riski taşıdıklarını ortaya koydu.

4. Köpek sahiplerinin kalpleri daha sağlıklıdır.

Köpek sahiplerinin kalpleri daha sağlıklıdır.

Köpek sahibi olmak, yüksek kardiyovasküler sağlık ile birebir bağlantılıdır. Etrafta bir köpek olması, stresi, kan basıncını ve nabzı düşürüp dengelerken, daha sağlıklı ve uzun bir hayata da yardımcı olur.

5. Köpek sahibi olan çocuklar daha çok egzersiz yapar.

Köpek sahibi olan çocuklar daha çok egzersiz yapar.

Köpekler fiziksel aktiviteler için mükemmel birer yoldaştır. Köpeklerin günlük hareket etme gereksinimleri sahiplerini de harekete zorlar. Özellikle çocuklarla oynamayı sevmeleri, çocukların fiziken daha hareketli ve aktif bir yaşam sürmelerine ön ayak olur.

6. Köpekler otizmli çocukların stresini azaltmaya yardımcı olur.

Köpekler otizmli çocukların stresini azaltmaya yardımcı olur.

Montreal Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre otizmli çocukların stres hormonlarının seviyesi, eğitimli bir rehber köpekle yaşamaya başladıkları anda dikkat çekici biçimde azalıyor. Araştırmaya göre, köpeklerle yaşayan otizmli çocukların davranış sorunları da önemli ölçüde ortadan kalkıyor.

7. Kardeşler arası bağlılığın güçlenmesine ön ayak olurlar.

Kardeşler arası bağlılığın güçlenmesine ön ayak olurlar.

Aileye mensup bir köpeğe duydukları sevgiyle oluşan ortaklık duygusu, kardeşlerin daha yakın ilişki kurmalarını sağlar. Köpeğin sorumluluklarını birlikte üstlenmekten bahçede birlikte oynamaya kadar birlikte gerçekleştirilen pek çok etkinlik, kardeşlerin birbirlerine bağlanmalarına yardımcı olur.

8. Alerjisi olduğu halde köpeği olan çocukların egzama riski daha düşüktür.

Alerjisi olduğu halde köpeği olan çocukların egzama riski daha düşüktür.

İlginç bir araştırma sonucu: Cincinnati Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırması göre, köpek alerjisi olan ve küçük yaşlarındayken köpeklerle yaşayan çocukların egzama yaşama riski 4 kat daha düşüktür.

9. Köpekler, çocukların önemli sosyal yetenekler kazanmasına yardımcı olur.

Köpekler, çocukların önemli sosyal yetenekler kazanmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre köpeklerle büyüyen çocuklar sosyal ilişkiler ve dürtüsel kontrolde daha başarılıyken, kişisel saygıları da daha yüksektir.

10. Köpeklerle yaşayan çocuklar sevgiyle çepeçevre sarılmış olarak büyür.

Köpeklerle yaşayan çocuklar sevgiyle çepeçevre sarılmış olarak büyür.

Köpekler her eve döndüğünüzde mutlu olurlar ve bunu coşkuyla göstermekten asla çekinmezler. Üstelik yorulmak nedir bilmeyen oyun arkadaşlarıdırlar. Sınırsız sevgileri, sonsuz sabırları ve yakınlıklarıyla köpekler, çocukların en iyi arkadaşıdır.

11. Köpekle ilgilenmek çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Köpekle ilgilenmek çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Bir köpeğin günlük bakımı, çocuklara, birlikte yaşadıkları herkese karşı sorumluluk öğretmenin en iyi yoludur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532