Hekimi Olmayan Apartman Yandı
İş sağlığı ve güvenliği ile iligili 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren kanunun geçiş sürecinin son aşaması 1 Temmuz 2016'da tamamlanacak. Bu tarihten sonra kamu-özel fark etmeksizin bütün işyerlerinde uzman ve hekim görevlendirilmesi zorunlu olacak.

1 TEMMUZ KRİTİK TARİH

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerini az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olmak üzere üç sınıfta gruplandırıyor. İşyerleri tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre farklı tarihlerde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek durumunda.

1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla kamu kurumları ve az tehlikeli sınıfta yer alıp 50'den az çalışanı bulunan işyerleri için de uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu başlayacak. Dolayısıyla devlet dairelerinde ve bakkallarda da uzman ve hekimler 1 Temmuz'da işbaşı yapacak.

CEZALAR NE KADAR?

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmemenin idari para cezası çok yüksek. Bugün itibarıyla kapsamda olan çok tehlikeli sınıfta 50'den fazla çalışanı olan bir işyeri iş güvenliği uzmanı görevlendirmezse her ay için 19 bin 533 TL idari para cezası ödemek zorunda. 1 Temmuz'dan sonra uzman ve hekim görevlendirmeyen apartman yöneticisine de her ay için 13 bin TL idari para cezası bekliyor.

BİR KİŞİ ÇALIŞTIRSA BİLE

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kapsamına kamu-özel fark etmeksizin bütün işyerleri giriyor. Bu nedenle tek bir kişinin istihdam edildiği işyerleri bile kapsamda.

Dolayısıyla sigortalı kapıcı istihdam edilen apartmanlar da işyeri statüsünde değerlendiriliyorlar. Apartman yöneticileri bu kapsamda 1 Temmuz 2016'dan itibaren belirlenen süreler kapsamında uzman ve hekim görevlendirmesi yapmak zorundalar. Aksi taktirde yüksek idari para cezalarıyla karşılaşabilirler.

KENDİ İŞ YERİNİN UZMANI OLMAK İSTEYEN SERTİFİKA ALABİLECEK

İş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını amaçlayan bazı kolaylıklar sayesinde 10'dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinin işveren veya işveren vekilleri kendi işyerlerinin uzmanı olabiliyorlar.

Bunun için Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın imzaladığı protokol çerçevesinde açılmış sertifika programına kendi işyerinin uzmanı olmak isteyen işveren veya işveren vekillerinin katılımı gerekiyor. Program sonunda yapılacak sınavda başarılı olan işveren veya işveren vekilleri kendi işyerlerinin uzmanı olabilecekler.

500 BİNDEN FAZLA İŞ YERİ KENDİ UZMANI OLABİLECEK

SGK istatistiklerine göre Türkiye'de Ocak 2016 itibarıyla 1 milyon 710 bin 243 işyeri bulunuyor. Bu işyerlerinin 1 milyon 463 bin 898'i 10'dan az çalışanı bulunan işyerleri. Yani Türkiye'deki işyerlerinin yüzde 85'i 10'dan az çalışanı bulunan işyerleri. Bu işyerlerinin yarısının az tehlikeli sınıfta olduğunu varsayarsak 500 binden fazla işveren kendi işyerinin uzmanı olabilecek durumda.

SON ÜÇ AY İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Kalan üç aylık sürede işverenlerin bir an önce harekete geçmeleri gerekiyor. 1 Temmuz 2016 itibarıyla eğitim ve sınavı başarıyla tamamlamış işveren veya işveren vekilleri kendi işyerlerinin uzmanı olarak hem maliyet avantajı sağlamış olacaklar, hem de konuyla ilgili bilgi sahibi olarak kendi işyerlerini daha güvenli hale getirecekler. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner532